-1.3 C
Скопје

Омилените дела на кралското семејство: Што чита сината крв?

Многумина времето во изолација го поминуваат читајќи книги. Од ова хоби не отстапува ниту кралското семејство. Камила, војвотката од Корнвел, на друштвените мрежи ја откри листата на книги кои ги чита овие денови. Цитирајќи го Ернест Хемингвеј: „Нема поверен пријател од книгата“, на друштвената мрежа Инстаграм, Камила додаде: „Во овие тешки времиња, кога сме изолирани од оние кои ги сакаме, многумина од нас пронаоѓаат утеха во книгите, нашата имагинација се развива и не води на незаборавни патувања“.

Покрај изборот на Камила еве и некои книги кои ги читаат останатите членови на британското кралско семејство.

Војвотката од Корнвел

Instagram

Покрај наклонетоста кон романите, Камила признава дека „Cazalet Chronicles“ од неверојатната Елизабет Џејн Хауард, е помеѓу нејзините фаворити.

Прочитајте и...  Филмот „Дедо и внук“ во режија на Илија Пиперкоски награден на фестивал во Индија

„Да морам да отидам со една книга на пуст остров, тоа би било токму таа“, вели сопругата на принцот Чарлс.

На нејзините полици се наоѓа цела збирка од Филип Пулман, нејзиниот омилен роман од Чарлс Дикенс „A Tale of Two Cities“, но и „The Red Notebook“ од Антоан Лораин (ремек-делото на париското совршенство).

Принцот Чарлс

профимедиа

Заедно со сопругата, принцот од Велс ја дели страста спрема книгите, а и самиот тој е автор. Во книгата „Harmony: A New Way of Looking at Our World“, тој пишува за влијанието на климатските промени и околината. Додека ги обожава книгите за градинарство и општеството, принцот Чарлс има огромна љубов и кон поезијата.

Исто така, тој обожава на своите внуци да им го чита „Harry Potter“. Камила во документарецот снимен по повод 70-от роденден на својот сопруг откри: „Ќе застане на раце и колена и со саати ќе ползи, правејќи смешни звуци и смеејќи се, а нашите внуци тоа го обожаваат. Додека им го чита „Harry Potter“ и ги имитира гласовите на ликовите, децата навистина уживаат“.

Прочитајте и...  Американка си ја обои куќата во црно и стана вирален хит: Зошто? Затоа што е 2020 година

Војвотката од Кембриџ

инстаграм

Кејт неодамна беше забележана како во „Kensington High Street“ од книжара излегува со огромен број на детски книги за принцот Џорџ и принцезата Шарлот. Џејн Аустин и Чарлс Дикенс заземаат високо место на листата омилени автори.

Поврзани вести

Се породи пред пет месеци, а веќе сака пак да забремени: Софи Тарнер сака големо семејство

Слободен печат

Бекута им одржа лекција на колегите: Можеби ќе останеме без пари, но настапите не се повредни од ниту еден живот!

Слободен печат

Детален месечен хороскоп за декември за Вага, Скорпија и Стрелец: Пред вас е убава иднина

Слободен печат

ВИДЕО: Ја има ЈК во природна големина! Ѕирнете во собата на фан на Карлеуша

Слободен печат

ФОТО: По гласините за врската со винарот Северина се огласи и откри кој ѝ го чува грбот

Слободен печат

Запознајте ја мајката на Илон Маск: Супермоделот Меј Маск откива каков бил нивниот живот пред Тесла

Слободен Печат

Остави Коментар