Омилениот колач без брашно и путер, на диетален начин

Работа, обврски, деца, или грижа за роднини и уште размислување што да подготвите за ручек. Премногу обврски за секоја жена.

Со желба да ви олесниме барем кога станува збор за десертот, а ќе признаете дека малку чоколадо ја намалува дури и депресијата, пронајдовме за вас супер вкусен, а повторно многу лесен за подготвување сочен брауни колач.

За него ви се потребни само три намирници: батат (сладок компир), бадеми и чоколадо. Освен тоа, здрав е, полн со влакна и прикладен и за оние кои се на диета, која дозволува мала количина на јаглени хидрати.

Доколку сте алергични на јаткасти плодови, наместо нив ставете семки од сончоглед или кокосово брашно. Исто така, не избирајте премногу горко чоколадо, бидејќи тоа всушност треба да биде изворот на благиот вкус. Забележавте дека колачот не содржи ниту брашно ниту путер, но тука се бадемите и бататот кои ќе му дадат прекрасна текстура.

Прочитајте и...  Занимација за ова попладне - Брзо и неодоливо вкусно: Колаче со кокос за кое не ви е потребно брашно и шеќер (ВИДЕО)

Важна напомена: Бататот е подобро да се испече во рерна, отколку да се вари во вода или на пареа бидејќи тогаш ќе содржи помалку вода, односно ќе се пече во сопствениот сок.

Состојки:

 

– 2 поголеми батати, околу 300 гр

– 1 шолја или 120 гр бадеми

– 125 гр црна чоколада

 

Подготовка:

Излупете го бататот, исецкајте го и печете го околу 40 минути на 220 степени. Потоа стопете ја чоколадата на пареа, а кога бататот доволно ќе се олади помешајте го со чоколадото и бадемите. Ставете ја смесата во помал калап, па оставете го во фрижидер еден час за колачот да се стегне. Ви останува уште колачот да го исечете на коцки и да уживате во супер здравиот колач.

Прочитајте и...  Занимација за ова попладне - Брзо и неодоливо вкусно: Колаче со кокос за кое не ви е потребно брашно и шеќер (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат