Оливер Спасовски е против донесување на Законот за амнестија

Фото: Принтскрин

Министерот за внатрешни работи изјави дека е против донесување на Законот за амнестија. Доколку стапи на сила законот, на слобода ќе се најдат сите оние кои имаат казна затвор до шест месеци. Лицата осудени на полесни кривични дела пак ќе добијат намалување на казната за 30 проценти.

Според министерот Спасовски, законот нема да допринесе значително да се ослободат места во затворите ниту пак ќе го намали притисокот врз казнено – поправните установи. Наместо ова, како што вели Спасовски, државата треба стратешки да размислува во зголемувањето на капацитетите на затворските институции.

„Мојот став е дека, апсолутно не е соодветно ниту времето ниту моментот за носење на законот за амнестија….Оние лица кои што сториле кривични дела, пред се разбојништва, тешки кражби и тн, преставуваат уште терет за безбедносната состојба, или ако ги погледнеме минатите закони за амнестија ќе видите дека најголем дел од тие лица за два до три месеци повторно се враќаат назад, затоа што повторно имаат кривични дела“, вели Оливер Спасовски.

„Мојот став е дека, апсолутно не е соодветно ниту времето ниту моментот за носење на законот за амнестија….Оние лица кои што сториле кривични дела, пред се разбојништва, тешки кражби и тн, преставуваат уште терет за безбедносната состојба, или ако ги погледнеме минатите закони за амнестија ќе видите дека најголем дел од тие лица за два до три месеци повторно се враќаат назад, затоа што повторно имаат кривични дела“, вели Оливер Спасовски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот