Олимписка шампионка во болница поради коронавирус

Медисон Вилсон освои злато во штафетата 4х100 слободен стил пливање/Токио, Јапонија/26 јули 2021/Фото: EPA-EFE/Patrick B. Kraemer

Австралиската пливачка Медисон Вилсон (27), која освои злато во штафетата 4х100 слободен стил на Олимписките игри во Токио, иако беше вакцинирана и ги почитуваше сите мерки, се зарази со коронавирус и беше хоспитализирана во Италија за да се следи нејзината состојба.

Требаше да учествува во Меѓународната пливачка лига во Неапол, таа вели дека се заразила поради физичка и ментална исцрпеност по долгите подготовки за Олимпијадата и натпреварите во Токио, и дека тоа ја направило подложно на инфекција.

– Чувствувам дека немам среќа, но ова е уште еден повик да се разбудам и да сфатам дека коронавирусот е сериозна работа.

Ќе ми треба малку време да се одморам и уверена сум дека наскоро повторно ќе бидам подготвена да пливам – објави Вилсон на својот профил на Инстаграм.

Австралија на ЛОИ Токио 2020 освои вкупно 46 медали од кои 17 златни, седум сребрени и 22 бронзени.

Видео на денот