Октоберфест Минхен е откажан втора година по ред

Фото: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

Октоберфест, кој требаше да собере стотици илјади луѓе од 18 септември до 3 октомври во Минхен,  втора година по ред е отлажан поради пандемијата ковид-19, објави денеска лидерот на Баварците.

Здравствената состојба останува премногу „неизвесна“ за на есен да се одржи „најголемиот собир од сите“, рече баварскиот премиер Маркус Сидер на прес-конференција.

Октоберфест е шеснаесетдневен фестивал, кој се одржува секоја година во Минхен. Фестивалот, првпат организиран во 1810 година, е еден од најпознатите и најголемите фестивали во Германија.

Видео на денот