Околу третина од Романците немаат тоалет во нивниот дом

Скоро третина од романското население нема тоалет во нивниот дом, па така оваа земја е рангирана на последното место според овој индикатор во Европската унија.

За 2018 година, од кога се податоците, за нашата земја нема бројки, додека во 2017, според „Еуростат“ 4,4 проценти од македонците биле без внатрешен тоалет.

Статистиката на „Еуростат“ го мери процентот на населението кое нема сопствен внатрешен тоалет со вода.

По Романија (27,7%) и Бугарија (15,3%) се Литванија (10,6), Латвија (9,9) и Естонија (5,3%).

Интересно е да се напомене дека и покрај невидените резултати, податоците покажуваат одреден напредок во последните 10 години.

Во па така во Романија, ситуацијата била уште полоша во 2008 година, кога дури 41,3% од населението немало пристап до ваков санитарен центар.

Прочитајте и...  Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

Од другата страна на монетата се 19 земји од ЕУ, каде што процентот на луѓето без сопствен тоалет е под 1%.

Најмал удел има во Германија, Луксембург, Холандија и Шведска (сите близу 0%).

Во 2018 година, 2,1% од граѓаните на ЕУ живеат без внатрешен тоалет.

Ова е пад од 1,2 процентни поени од бројките во 2010 година, кога 3,3% од населението на ЕУ живееше на овој начин.

Прочитај повеќе

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција

Николоска: На 15 јули ти одлучуваш, избери иднина

МИА Агенција

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

МИА Агенција

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николовски: На 15 јули одлучуваме за нашата иднина

МИА Агенција

Спасовски од Куманово: Излезете на гласање безбедно е, изберете сигурност

МИА Агенција

Пандемијата на коронавирусот во светот не слабее

МИА Агенција

Нови „бомби“ за Мицкоски, ги убедувал независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да не гласаат за законот за ОЈО

Слободен печат

Димковски: Консолидација на земјоделско земјиште е државна политика

МИА Агенција

Реконструирана улицата „Александар Урдаревски” во Бутел

МИА Агенција