9 C
Скопје

Околу 500 вработени на Ербас се ставени во карантин во Хамбург

Ербас денеска соопшти дека околу 500 вработени се ставени во карантин, откако 21 работник биле позитивни на коронавирусот.

Компанијата потврди дека од вработените било побарано превентивно да останат дома сè додека не се утврди што ја предизвикало инфекцијата кај 21 работник и дали станува збор за инфекција со новата мутација на коронавирусот, која за првпат беше откриена во Велика Британија.

– Властите ни дадоа целосна поддршка, рече претставник на Ербас.

Прочитајте и...  Погледнете што содржи утрешниот број на „Слободен печат“

Поврзани вести

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Шахпаска: Со заедничка работа ќе постигнеме социјална кохезија во пост-кризниот период кој следува

Слободен печат

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Слободен печат

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и Охрид

Слободен печат

КФС: Финансискиот систем успешно им одговори на предизвиците од корона-кризата

Маја Терзиова

Венко Филипче: Инспекторатите имаат зголемени ингеренции

Слободен печат

Остави Коментар