18 C
Скопје

Околу 300 малолетници се уапсени на протестите во Русија

 Околу 300 малолетници се приведени вчера на протестите кои се одржаа низ Русија, изјави советничката на рускиот претседател за детски права, Ана Кузњецова.

– Според прелиминарните податоци, вкупно се притворени 300 малолетници во различни руски региони. Во Москва таа бројка изнесува околу 70, а во Санкт Петербург околу 30 деца, напиша Кузњецова на својата веб страница.

За време на вчерашните протести во Русија во знак  на поддршка на уапсениот опозициски лидер Алексеј Навални, кои властите не ги одобрија, се уапсени над 3.500 луѓе.

Само во центарот на Москва се собраа повеќе од 40.000 демонстранти, кои на тој начин сакаа да му дадат поддршка на Навални.

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Прочитајте и...  „Монструм“ Камења и шишиња врз полицајците, шок-бомби кон демонстрантите

Поврзани вести

Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива: Спречувањето на вчерашниот протест е противуставно и противзаконски

Слободен печат

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Остави Коментар