ОЈО Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјани за тешка кражба

Откако ја извршиле кражбата тие го напуштиле местото на настанот.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против двајца албански државјани за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

-Обвинетите како соизвршители, на 24.09.2019 година, од возило Фолксваген пасат со гевгелиски регистарски ознаки, паркирано во гаражите на еден трговски центар во Скопје, одзеле машка торба со 684.200 денари. Имено, тие го забележале оштетениот сопственик како излегува од возилото и со употреба на специјален уред – блокатор привремено го спречиле сигналот за заклучување на автомобилот. Оштетениот, верувајќи дека успешно го заклучил возилото, се оддалечил, а обвинетите ја отвориле вратата, влегле внатре и ја одзеле торбичката во која се наоѓале две пликоа со 11.000 евра, 100 американски долари и ситни пари – српски динари, хрватски куни и бугарски левови, клучеви и полнач за мобилен телефон- наведуваат од ОЈО Скопје.

Откако ја извршиле кражбата тие го напуштиле местото на настанот.

Поради опасност од бегство, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и посебен предлог, со кој побара на обвинетите да им биде продолжена претходно определената мерка притвор.

Прочитај повеќе

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Слободен печат

Триесетдневен притвор доби жител на Пирок кој синоќа повреди полицаец

Слободен печат

Во простории на старо училиште силувано дете, ОЈО Гостивар бара притвор за сторителот

Слободен печат

Жител на тетовски Пирок повредил полицаец

Почина четиримесечно бебе во Кочани

Слободен печат

Побарана казна од 1000 евра за непочитување на полицискиот час во Гевгелија​

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маж се удави во Бањанска река

Горан Наумовски

Скопјанец повреден во сообраќајка кај Гевгелија

Пожар во куќа во Кавадарци

Велешанец (40) пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Тепачка меѓу затвореници во кумановскиот затвор, едниот заврши во болница

Слободен печат

Парични казни за 20 обвинети од Прилеп