9.2 C
Скопје

ОЈО поднесе обвинение против маж за убиство на својата сопруга

Основното јавно обвинителство Скопје по спроведена истражна постапка, поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело „убиство” според член 123 став 2 точка 2 во врска со член 12 став 2 од Кривичниот законик.

Како што соопшти ЈОРМ, обвинетиот, во состојба на битно намалена пресметливост предизвикана од психичко нарушување и зависност од опијати, при вршење семејно насилство, ја лишил од живот жената со која живеел во вонбрачна заедница.

– На 03.08.2019 година, во куќа на улицата „Гарибалди”, настанала вербална расправија меѓу двајцата, при што обвинетиот со остар предмет и нанел на оштетената две убодни рани во пределот на вратот, а со тап предмет ја удирал по главата, нанесувајќи и повеќе тешки телесни повреди – скршеници и подливи. Како последица на нанесените повреди, оштетената починала, стои во соопштението.

Прочитајте и...  ФОТО: Страотна сообраќајка во скопско Орман, под надвозникот се преврте автомобил

Воедно, до Основниот кривичен суд Скопје јавниот обвинител поднесе предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице, поради опасност од бегство и можност да влијае врз сведоците, а особено имајќи ја предвид висината на запретената санкција за кривичното дело кое му се става на товар.

Поврзани вести

Уапсен дебранец поради физички напад на својот татко

Слободен печат

ФОТО: Страотна сообраќајка во скопско Орман, под надвозникот се преврте автомобил

Слободен печат

ВИДЕО | Акција на полицијата во Центар: Санкционирани 88 возачи – 14 без возачка, 10 за возење под дејство на алкохол

Слободен печат

ВИДЕО: Во Скопје 228 санкционирани возачи, 21 за брзо возење

Слободен печат

Приведен 46-годишен маж од Прилеп поради обљуба на малолетничка

Слободен печат

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Остави Коментар