ОЈО бара кој објавува снимки за „Рекет“: Новите разговори не се дел од доказите

Одделот за организиран криминал и корупција со кој шефува обвинителката Вилма Русковска започнал истрага за поединецот или групата која на „Јутјуб“ канал објавува аудио снимки на кој се слуша глас на познат бизнисмен од Македонија кој е директно поврзан со случајот „Рекет“.

Засега е тајна дали во истрагата е вклучена и полицијата. Од МВР пак велат дека за првиот сет аудио снимки било известено ОЈО.

Како што велат од ОЈО за „Слободен печат“ претходните и новите аудио разговори кои се објавени на „Јутуб“ на кои се слуша како глас кој наликува на бизнисменот Орце Камчев не се во доказите за таканаречениот случајот „Рекет“.

Прочитајте и...  МВР вчера казни 470 граѓани

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат