„Охридско лето” по повод смртта на маестро Кшиштоф Пендерецки

Маестро Пендерецки на „Охридско лето” настапи во 2013 година, а неговиот концерт беше оценет како збиднување со исклучителни уметнички вредности, реализација на фестивалскиот концепт во Охрид да дојдат и настапуваат најзвучните имиња од светската класична музичка.

Фестивалот „Охридско лето” се огласи по повод смртта на светски познатиот полски композитор и диригент Кшиштоф Пендерецки.

-Светот на уметноста се збогува со еден од најголемите светски уметници на денешницата. Славниот Пендерецки е еден од најголемите уметници кои настапиле на фестивалската сцена на „Охридско лето”. Легенда која ќе остане запишана во фестивалската историја на најславните уметници со кои Охридско лето го изгради својот голем успех. Токму неговото име е едно од оние великани со кои годинава ќе се одбележат 60 години успешно постоење на фестивалот, стои во соопштението од Фестивалот.

Маестро Пендерецки на „Охридско лето” настапи во 2013 година, а неговиот концерт беше оценет како збиднување со исклучителни уметнички вредности, реализација на фестивалскиот концепт во Охрид да дојдат и настапуваат најзвучните имиња од светската класична музичка.

Прочитајте и...  Стратешки приоритет: „Ербас" најавува авиони на водород до 2035 година

-Вечно ќе му бидеме благодарни на овој музички гениј за неговиот неповторлив настап на 53-то издание на Охридско лето, во годината кога кога низ целиот свет се реализираа концерти токму по повод јубилејните 80 години од неговото раѓање. Токму затоа неговиот настап даде посебен белег на „Охридско лето”, но и придонесе за светска афирмација на нашата држава, стои во соопштението.

Во богатиот творечки опус Пендерецки најпознати дела се „Тужбалица”, посветено на жртвите од Хирошима, оперите „Луденските ѓаволи” и „Убу Рекс”, вокалните композиции „Страста по Лука” и „Полски Реквием”. Дел од неговото творештво е и филмската музика, меѓу кои за „Егзорцист” на Фриткин, „Сјаење” на Кјубрик, „Диви во срцето” и „Внатрешна империја” на Линч, „Катин” на Вајда…

Прочитајте и...  Пристигна Дејвид Гер, новиот амбасадор на ЕУ во Македонија (ФОТО)

Тој ја компонираше и музиката за отворањето на 29-те Олимписки игри во Пекинг во 2008 година. Добитник е четири греми награди, последната во 2016 година.

Концертот на Пендерецки со Македонската филхармонија одржан на Охридско лето е прогласен за „музички настан” во државава за 2013 година.

Прочитај повеќе

Ќе се чисти малата депонија во ОХИС, големата ќе почека

Во Вила Водно одбележан Светскиот ден на борба против Алцхајмеровата болест

Слободен печат

Фигаro: Турција вешто се инфилтрираше во традиционалното американско-руско ривалство

Слободен печат

САД не заземаат позиции за споровите околу поморските граници на другите земји

Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ: Просечната плата во јули е зголемена за 8,5 отсто, продолжува трендот на раст на платите

Слободен печат

Пабовите, баровите и рестораните со скратено работно време во Англија

Слободен печат

Швајцарија: Неутрална, последен пат војуваше пред 200 години, а ќе потроши милијарда франци на борбени авиони

Слободен печат

Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Слободен печат

ЕУ воведе санкции за три компании кои продавале оружје на Либија

Слободен печат

Пендаровски: Благодарение на Обединетите нации решивме комплексен спор кој ја забавуваше нашата интеграција во меѓународниот поредок (ВИДЕО)

Слободен печат