7.9 C
Скопје

Охрид веднаш го обнови вандализираниот споменик на загинатите бугарски туристи

Утринава е целосно возобновен споменикот на загинатите бугарски туристи, кој вчера беше вандализиран. За овој чин осуда стигна од македонското МНР и од градоначалникот на градот.

Градоначалникот на Охрид го осуди оштетувањето на споменикот на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот денеска информираше дека по налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“.

„Во мое лично име и во името на Општина Охрид упатувам јавна осуда до несовесните граѓани кои во текот на претходните денови извршиле оштетување на споменикот ‘Солза на Роза’, кој беше поставен годинава по повод одбележувањето на единаесет годишнината од несреќата на бродот ‘Илинден’ во која загинаа 15 бугарски туристи“, се наведува во објавата на градоначалникот на социјалните мрежи.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Генерал потполковник Стојановски: За политиката не смее да има простор во Армијата – таа мора да има единствен пристап во решавањето на проблемите
Бродот Илинед со кој загинаа туристите / Фото: EPA/GEORGI LICOVSKI

Споменикот на брегот на Охридското езеро е паметник во чест на бугарските туристи кои животот го загубија во 2009 година кога потона бродот „Илинден“.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

 

Поврзани вести

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Пописот во АД Македонија

Жарко Јорданоски

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Слободен печат

Потпретседателот на НСОН, Ајдини со обвинување: Има притисоци од директори на училишта за отчленување од синдикатот

Слободен печат

Собраниска комисија за здравство: Се расчистува патот за одобрение за ставање во промет на вакцините против ковид-19

Слободен печат

Средба на Заев со амбасадорката Галовеј: НАТО членството нека биде охрабрување за британските инвеститори да инвестираат во С. Македонија

Слободен печат

Остави Коментар