ОФИЦИЈАЛНО: Започнува кампањата за претседателските избори во Хрватска

Кампањата за претседателски избори официјално почнува денеска во Хрватска, откако Државната изборна комисија напладне ќе го објави списокот со кандидати. Претседателските избори во Хрватска се закажани за 22 декември.

Потписи за поддршка беа поднесени од 12 кандидати, а Слободан Миџиќ, кој поднесе само еден потпис за поддршка до ДИК (само својот потпис), наместо 10.000, нема да биде во трката.

Другите кандидати се Колинда Грабар-Китаровиќ, Зоран Милановиќ, Мирослав Шкоро, Мислав Колакушиќ, Катарина Пеовиќ, Далија Орешковиќ, Дејан Ковач, Иван Пернар, Дарио Јуричан (Милан Бандиќ), Анто Ѓапиќ и Недеjко Бабиќ.

Иако кампањата официјално започнува денеска, таа практично трае од летото оваа година, а според Јутарњи лист, најмногу пари во таа цел троши сегашната претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, потоа Мирослав Шкоро и Зоран Милановиќ.

Прочитајте и...  Целта на пристапот на широко тестирање е рано откривање на поголем број на случаи, вклучувајќи ги и асимптоматските носители на Ковид-19

Прочитај повеќе

Силно невреме во Мостар: Поплавени улици и скршени дрвја

Слободен печат

Мун: Сеул е подготвен за разговори со Токио за решавање на споровите од минатото

Слободен печат

Зеленски предупреди на заканата од појава на „жежок Донбас” во Белорусија

Слободен печат

Излегоа детали од книгата за Трамп: „Златен туш“, бивши љубовници и уцените на Путин

Слободен печат

Народна Банка: Се што преземавме за ,,Еуростандард” беше за да ги заштитиме депонентите

Слободен печат

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Српската опозиција ги повика сите парламенти во Европа на соработка за солидарност со српскиот народ

МИА

Дачиќ: Србија со ПЦР тестот за соседите „дефинира некои односи во регионот”

Слободен печат

Еуростандард банка нема обврски кон Комерцијална банка

Слободен печат

Голем пожар во фабрика за рециклирање пластика во Атина, се шири опасен чад

Слободен печат

Се зголемува бројот на новозаразени во Европа, воведени дополнителни ограничувања

МИА

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски