Официјално: Советот изгласа, Битола го доби Еурофарм Пелистер!

Денеска на вонредна седница Советот на Општина Битола го изгласа договорот на акциите за ракометниот клуб Пелистер од страна на компанијата Еурофарм.

Се најавуваше од претходно оваа фузија на двата битолски тима, Еурофарм Работник и Пелистер. Новиот клуб ќе се игра Еурофарм Пелистер (воглавно составен од Еурофарм Работник), а вториот тим, односно Пелистер ќе се вика Еурофарм Пелистер 2.

Наскоро треба да биде потпишан договорот помеѓу градоначалникот на Битола, Наташа Петровска и луѓето од компанијата Еурофарм.

Заедничкиот буџет на двете битолски екипи ќе изнесува околу еден милион евра, а бојата на дресовите нема да се менува од оваа сезона.

Од наредната година покрај „сино-белата“ комбинација, екипата ќе игра и во „зелено-бела“.

Прочитајте и...  Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Прочитај повеќе

Ливерпул извиси за Вернер и социјалните мрежи збудалеа со шегите на нивна сметка

Слободен печат

Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Слободен печат

Вујовиќ од Загреб си замина поради – круши и цреши

Слободен печат

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат

Андонова потпиша нов договор со Леванте

Слободен печат

Милосављев до Периќ: Најдобриот голмански тренер, ментор и животен учител!

Слободен печат

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат