ОФИЦИЈАЛНО ПАДНА ДОГОВОР: Путин и Ердоган на 22 октомври во Сочи

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи на 22 октомври, соопштија од канцеларијата на Ердоган.

Путин го повикал Ердоган да ја посети Русија во среда преку телефонски разговор, на кој тие го подржаа процесот на политичко решавање на ситуацијата во Сирија.

Ројтерс потсетува дека двете земји имаат војници во Сирија, каде Турција покрена офанзива против тамошните Курди, додека руските војници пружаат поддршка на сириските владини сили кои напредуваат на север.

Турција на 9 октомври ја започна операцијата во Сирија со цел, како што наведува Анкара, да создаде зона долж границата на двете земји каде би се вратиле сириските бегалци, како и да ги оддалечи Курдите од својата граница, кои тие ги сметаат за терористи.

Прочитајте и...  Захарова предупредува: САД подготвуваат незаконска инвазија на Венецуела

Сирија на турската офанзива гледа како акт на агресија, а потегот на Анкара наиде на осуда на голем дел од меѓународната заедница.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат