Официјално: Нема кошарка, поништена е сезоната во Евролигата

Клубовите го прифатија предлогот на Бертомеу и донесоа одлука да не биде прогласен шампион во сезоната 2019/2020.

Веќе од претходно се најавуваше дека во текот на денешниот ден ќе се дознае конечната одлука за тоа дали ќе продолжат возбудувањата сезонава во кошаркарската Евролига.

Сега и официјално е познато, клубовите го прифатија предлогот на Жорди Бертомеу, првиот човек на Евролигата, да не се вратат на паркетите.

Натпреварувачката сезона 2019/2020 во Евролигата е поништена и нема да биде прогласен шампион.

Играчите се во опасност од повреди, и планот за продолжување на сезоната не може да биде спроведен поради специфичните околности – рече Бертомеу пред клубовите со право на глас.

Прочитајте и...  Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

До прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирус, на врвот на табелата се наоѓаше турскиот Анадолу Ефес, пред шпанските гиганти Реал Мадрид и Барселона…

Сите 11 клубови со „А“ лиценца се согласија за крај, како што и предложи Бертомеу. Според најавите и во следната сезона 2020/2021 (која треба да стартува на 1 октомври годинава) ќе играат истите 18 екипи од оваа сезона, а истото важи и за учесниците во Еврокупот.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат