Официјално: Ковач не е повеќе тренер на Баерн

И официјално вечерва Баерн Минхен потврди дека тренерската клупа ја напушти Нико Ковач, двете страни се договорија за прекин на соработката.

Со месеци се шпекулираше заминување на хрватскиот стратег, а последниот изненадувачки висок пораз од Ајнтрахт Франкфурт (1:5) во најсилната германска лига беше причина Ковач да го напушти клубот.

Иако одредени германски медиуми информираа дека последна шанса на Хрватот ќе му бидат наредните мечеви од ЛШ, тоа нема да се случи.

Соопштено е дека претстониот дуел од Лигата на шампионите против грчкиот Олимпијакос, фудбалерите на германскиот првак ќе ги води Ханси Флик.

Прочитајте и...  Дончиќ во сенка на одличниот Лилард, Портланд во борба за плеј-оф! (ВИДЕО)

Минатата сезона Ковач со Баерн ја освои „двојната круна“ и Суперкупот, додека оваа сезона претрпе три порази, од кои еден против поранешниот клуб.

Жером Боатенг и Томас Милер беа најнезадоволни од досегашната соработка со Ковач, летово си замина Матс Хумелс, но ниту со засилувањата (Ернандез, Кутињо, Павар…), Хрватот не успеа да направи моќен тим на каков што се надеваа првите луѓе на Баерн.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат