4 C
Скопје

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Во пролетниот дел фудбалскиот клуб Беласица ќе има нов предводник на тимот во остварување на зацртаните цели..

Ѓоре Јовановски, кој покрај играчката кариера, има и богата кариера како стратег и тоа во Вардар, Слога Југомагнат, македонската А репрезентација, Самсунспор, Работнички, Милано Куманово, Металург, ЦСКА Софија, Шкендија, Брегалница.

А сега одлучи да ја води и Беласица, како нов предизвик во борбата за опстанок во елитата.

– ФК Беласица е клуб со традиција и многугодишна историја. Сите овде во клубот, стручниот штаб, фудбалерите и раководството веруваме дека ФК Беласица може да опстане, затоа што бодовите кои ги имаме во моментов не одговараат на нашиот квалитет и квалитетот на лигата е изедначена, па така секој секого може да победи – истакна искусниот стратег Јовановски.

Прочитајте и...  ФИФА го затвори случајот против Франц Бекенбауер

По завршувањето на есенскиот дел во Првата македонска лига, Беласица е на последното 10 место со девет бодови.

Поврзани вести

ЕХФ: Фленсбург го доби дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите

Слободен печат

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Слободен печат

ФИФА го затвори случајот против Франц Бекенбауер

Слободен печат

Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас и Наполи елиминирани од Лигата на Европа

Слободен печат

Дали дојде време Салах да си оди од Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар