Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

epa06944319 Edouard Mendy of Reims reacts during the French Ligue 1 soccer match between OGC Nice and Reims at the Allianz Riviera stadium, in Nice, France, 11 August 2018. EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER

Едуард Менди од денеска и официјално е нов голман на Челси.

Како што објавија „сините“, Менди потпиша петгодишен договор и за позицијата прв голман на Челси ќе се бори со најскапиот голман на светот Кепа Аризабалага и Вили Кабаљеро.

– Возбуден сум што доаѓам во Челси. За мене е остварување на сонот што ќе бидам дел од овој тим и ќе работам со Френк Лампард. Едвај чекам да и приклучам на екипата и новите соиграчи – изјави Менди на промоцијата.


Едуард Менди доаѓа од редовите на францускиот прволигаш Рен, а е петто засилување за Челси ова лето. Претходно на „Стемфорд бриџ“ дојдоа Хаким Зијех од Ајакс, Тимо Вернер од Лајпциг, Бен Чилвел од Лестер, Каи Хаверц од Баер Леверкузен како и Тијаго Силва кој доаѓа како слободен играч откако му заврши договорот со ПСЖ.

Видео на денот