5 C
Скопје

Официјално: Бразилецот Да Силва во нападот на Шкендија

24-годишното крило доаѓа во Тетово од Бразил, претходно настапуваше во Европа за Газиантеп и Бурсаспор во Турција.

Шкендија денеска го промовираше бразилскиот напаѓач Игор Вандерсон Да Силва. Тој е крило и ќе биде тоа неговото трето европско искуство.

Потпиша договор на една и пол година со тетовските „црвено-црни“, после напаѓачот Рубин Хебај и голманот Ферат Рамани, Да Силва е третото засилување оваа зима.

Во својата кариера покрај турските клубови Бурсаспор и Газиантеп, на домашно тло беше дел од Агуа Санта и Метрополитано каде што ја започна кариерата.

– Добро е чувството да се биде тука. Сè е ново за мене, учам секој ден за градот, за клубот. Верувам дека моите амбиции се исти како и на клубот. Целта е екипата да биде шампион, добро игра во Европа, и тие се моите цели. Кога понудата дојде, беше како љубов на прв поглед – рече Да Силва по потпишувањето на договорот.

Прочитајте и...  Доколку Тухел пристигнеше порано Челси ќе се бореше за титулата

Поврзани вести

Скендеровски: Со победа над Србија речиси ќе бидеме пласирани на ЕП!

Слободен печат

Владимир Глигоров ќе ја води екипата на Металург

Слободен печат

Дали Јувентус ќе избегне елиминација од Лигата на шампионите?

Слободен печат

Конте: Не чувствувам дека титулата ми е во „џеб“, таму имам само 40 евра!

Слободен печат

Митревски: Сите да му дадеме поддршка на новиот стручен штаб

Слободен печат

ВИДЕО: Интер сигурно чекори кон титулата во Серија А

Слободен печат

Остави Коментар