9 C
Скопје

Официјално: Анчелоти го донесе Алан во Евертон

Бразилецот Алан денеска потпиша тригодишен договор со англискиот премиерлигаш вреден 24 милиони евра.

Алан во синиот дел од Ливерпул доаѓа од Наполи и тоа на инсистирање на тренерто Карло Анчелоти кој одлично ги познава квалитетите на Бразилецот бидејќи го тренираше во италијанскиот тим.

Во меѓувреме, Анчелоти го напушти Наполи и седна на клупата на Евертон со кого ја заврши минатата сезона на 12. позиција на табелата. Летово Анчелоти доби гаранции дека тимот ќе се засили и Алан е првиот чекор кон враќањето на Евертон во горниот дел од табелата.

View this post on Instagram

Bem-vindo ao Everton, Allan! 🇧🇷

A post shared by Everton (@everton) on

 

– Пресреќен сум што потпишав за Евертон. Клубот има голема и богата историја, а тука е и професорот Анчелоти. Среќен сум што денеска сум тука – изјави Алан на официјалната промоција.


Алан има 29 година и пред Наполи и Евертон играше и за екипите на Удинезе и на Васко де Гама. Откако веќе го донесе Алан во Евертон, Анчелоти во најскоро време треба да добие уште двајца нови фудбалери, Абдулаје Докур и Хамес Родригез.

Прочитајте и...  АБА2 лига: Слобода Ужице е наредниот противник на МЗТ Скопје

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар