Официјално: Алаба е нов фудбалер на Реал Мадрид

epa08621009 David Alaba of FC Bayern celebrates with the trophy after winning the UEFA Champions League final between Paris Saint-Germain and Bayern Munich in Lisbon, Portugal, 23 August 2020. EPA-EFE/Miguel A. Lopes / POOL

Како што и се најавуваше во текот на оваа сезона, тоа сега и се оствари, австрискиот репрезентативец Давид Алаба и официјално е нов играч на Реал Мадрид.

28-годишниот играч потпиша договор на пет години, односно ќе го носи дресот на шпанскиот гигант до 2026 година.

„Кралскиот“ клуб додаде уште дека промоцијата на Алаба ќе се случи по завршувањето на Европското првенство. Австрија е првиот противник на Македонија на ЕП, поточно дуелот ќе се игра на 13 јуни во Букурешт.

Алаба досега ги бранеше боите на Баерн Минхен за кој настапуваше од 2011 година, може да игра како лев бек, но и како крило.

Со баварската екипа успеа 10 пати да ја освои Бундеслигата, а двапати Лигата на шампионите во 2013 и 2020 година.

ОФИЦИЈАЛНО: Реал Мадрид потврди дека Зидан си замина

Видео на денот