Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Во новиот извештај се наведува дека Флојд имал бројни модринки и исечениците на лицето, главата, устата, рамената, рацете и нозете, но не постои доказ дека било која повреда била смртносна.

Смртта на Џорџ Флојд е предизвикана од застој на срцето, е заклучок на официјалниот патолот на округот Хенепин по завршената обдуквија над Афроамериканецот убиен во текот на приведувањето, за што е обвинет поранешниот полицаец Дерек Шовин, и уште тројца негови колеги кои се товарат за соучесништво и недејстување.

Во извештајот на д-р Ендрју Бејкер стои дека вратот на Флојд бил притиснат кога Шовин со коленото седнал врз жртвата и така ја држел повеќе од осум минути, но во заклучокот не се споменува тоа како директна причина за смртта. Семејството на Флојд финансираше независна обдукција, во која како причина за смртта се наведува „гушење од постојан притисок“.

Во новиот извештај се наведува дека Флојд имал бројни модринки и исечениците на лицето, главата, устата, рамената, рацете и нозете, но не постои доказ дека било која повреда била смртносна.

Прочитајте и...  Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Во завршната обдукција се наведува дека Флојд бил срцево болен и боледувал од висок притисок, и дека неодамна бил позитивен на коронавирус, но без индикации деак тоа имало било каква улога во неговата смрт.

Привичниот токсиколошки извештај покажал умерено ниво на фенталин и метамфетамини во телото на жртвата.

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат

Демонстрантите во Нови Сад на кратко блокираа полициска станица

Слободен печат

Во Бразил расте бројот на жртви од Ковид-19, во Австралија воведен карантин

Слободен печат

Спасовски вети јакнење на претприемачкиот дух и креативноста кај младите

Слободен печат