Официјално: Украина ќе игра против Македонија во Прага

фото: sparta.cz

Македонската фудбалска А репрезентација по ремито со Италија и победата над Малта останува во трката за едно од местата кои водат на следното Европско првенство 2024 во Германија.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски новиот меч од квалификациите ќе го имаат на 14 октомври од 15.00 часот против Украина.

Поради ситуацијата во Украина, оваа земја ги игра своите мечеви на неутрален терен.

Како што официјално објави тамошната фудбалска федерација, украинската селекција номинално ќе биде домаќин на Македонија во Прага, Чешка.

Инаку станува збор за стадионот „Епет Арена“ каде своите домашни натпревари ги игра Спарта Прага и кој собира капацитет од 19.000 гледачи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот