Официјално: Алиоски на позајмица во Фенербахче

Ал Ахли го пушти Езџан Алиоски на позајмица во Фенербахче/Фото: EPA-EFE/Vadim Ghirda

Денеска турскиот фудбалски гигант Фенербахче ја информираше јавноста дека како позајмица доаѓа Езџан Алиоски од редовите на Ал Ахли од Саудиска Арабија.

Македонскиот репрезентативец изминатиот период се поврзуваше со уште неколку турски клубови, како Трабзонспор и Бешикташ, на крајот се одлучи за Фенербахче.

Во вечерните часови се очекува Алиоски да пристигне во Истанбул да ги продолжи преговорите.

Според „Ас Марка“, нашиот играч за едногодишната позајмица ќе заработи 2,4 милиони евра.

Минатата сезона нашиот играч во дресот на Ал Ахли запиша вкупно шест голови и девет асистенции.

До сега за нашата А репрезентација има вкупно 60 настапи и 12 голови, а во клупската кариера беше дел и од Јанг Бојс У23, Шафхаузен, Лугано и Лидс јунајтед.

Минатата сезона Фенер во најсилното турско првенство заврши како второпласиран (зад шампионот Трабзонспор). Фенербахче летово беше елиминиран во второто квалификациско коло на ЛШ од Динамо Киев, и ќе продолжи во третото квалификациско коло на Лига Европа каде за противник го има Словачко од Чешка.

Видео на денот