Официјален Берлин ја демантира Москва: Немаме ништо со случајот со Јутјуб

Јутјуб / Фото: Илустрација

Германската влада не беше вклучена во блокирање на каналот на руската државна телевизија РТ на германски јазик на Јутјуб, изјави денеска портпаролот на германската влада.

„Тоа е одлука на Јутјуб, врз основа на правилата создадени од Јутјуб, и не е мерка од германската влада или други официјални организации“, изјави за новинарите портпаролот на германската влада, Стивен Зајберт, пренесува Ројтерс.

Русија претходно се закани дека ќе го блокира Јутјуб откако каналите на германски јазик на РТ беа избришани од услугата поради наводна дезинформација за Ковид-19.

Официјална Москва исто така објави дека ја разгледува можноста за одмазда против германските медиуми.

 

Видео на денот