Оффест по 18. пат

Осумнаесеттото издание на Оффест ќе се одржи од 3 до 8 јуни. Избраната програма е свежа и возбудлива, повеќе од кога било.

Мултинаградуваното виртуозно дуо Catrin Finch & Seckou Keita доставуваат извонредна изложба на светско музичко однесување. Македонскиот композитор, гитарист и вокалист Крсте Роџевски кој живее во Њујорк, ја дава својата прва изведба во татковината со својот специјален бенд од Њујорк.

Мајсторот за нгони од Мали, Bassekou Kouyate се враќа во Скопје со неговиот бенд Ngoni Ba и новиот, суптилен и коренов албум „Miri”. Fatoumata Diawara е за најдобрата, од новата раса на африканската поет-chanteuse и најинтересниот талент што ќе ја погоди светската музичка сцена во некое време.

Извонредната моќ на Sondorgo од Унгарија, која се докажува како еден од најразновидните и возбудливи бендови во Европа, измешана со незадржливата енергија на Dzambo Agusevi Orchestra, создава посебна ноќ на „Балканска треска”.

Прочитајте и...  Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Заводливата аудиовизуелна покана за светот зад завесата на арапски ноќи и други слични бајки од либанската група Love And Revenge се вклопува со фасцинантниот музички огномет на колумбиските тропски мајстори Romperayo.

Конечно, Daddy G од Massive Attack, ќе направи да танцувате до доцните ноќи. Неговите дискови се еклектични, возбудливи и духовни. Исто како Оффест 2019.

Прочитај повеќе

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Старец во САД бил бутнат за време на протестите, а потоа 57 полицајци дале отказ (ВИДЕО)

Слободен печат

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат

Вашингтон вечерва го очекува еден од најголемите протести

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Слободен печат

Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат

Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

Слободен печат

Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

Слободен печат