Глобалната економија бележи невиден пад поради короната, но не и во САД и Кина

Кина се очекува да биде единствената земја во групата 20 најмоќни економии која ќе бележи раст годинава- за 1,8 проценти, наместо претходно предвидениот пад од 2,6 проценти.

 Глобалната економија се опоравува од падот предизвикан од епидемијата на новиот коронавирус побрзо отколку што се очекуваше пред само неколку месеци, благодарение на подобрените изгледи за Кина и САД, соопшти денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

Светската економија е на пат за пад од 4,5 проценти оваа година, што е сепак невиден пад во поновата историја, но помалку од првично предвидениот пад од 6,0 проценти во јуни, според ОЕЦД.

Под услов да нема неконтролирано ширење на вирусот Ковид-19, глобалната економија следната година ќе порасне за 5,0 проценти, проценува организацијата со седиште во Париз, намалувајќи ја јунската проекција на раст од 5,2 проценти во 2021 година.

ОЕЦД прогнозираше дека оваа година американската економија ќе падне за 3,8 отсто, наместо падот од 7,3 проценти, како што беше претходно предвидено.

Прочитајте и...  Царовска и Заев им посакаа успешна година на сите првачиња (ФОТО +ВИДЕО)

Кина се очекува да биде единствената земја во групата 20 најмоќни економии која ќе бележи раст годинава- за 1,8 проценти, наместо претходно предвидениот пад од 2,6 проценти.

Од друга страна, посилното разгорување на вирусот или построгите мерки за контрола може да ги намали предвидените нивоа за следната година за два до три процентни поени, предупредува ОЕЦД.

Во извештајот се забележува дека предвидувањата на ОЕЦД се засноваат на континуирана локализирани налети на епидемијата за што ќе бидат потребни локални активности, а не на национално ниво.

Исто така се претпоставува дека вакцината нема да биде широко достапна до крајот на следната година. 

Прочитај повеќе

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска

Меркел: Дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција

Слободен печат

Мишел: Потребна е поголема безбедност и предвидливост за ситуацијата во источен Медитеран

Слободен печат

Важно за читателите на „Слободен печат“!

Слободен печат

Алармантно во Москва, неделно во болница завршуваат по 5.000 заразени од ковид-19

Слободен печат