Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Во Редфорд, во американската сојузна држава Северна Каролина, денеска се одржува втората комеморација за Афроамериканецот Џорџ Флојд, чија смрт за време на полициската операција во Минеаполис пред десетина дена предизвика протести низ САД.

Стотици граѓани стоеја во ред пред црквата во Редфорд, каде е изложен ковчегот со телото на Флојд, јави УСА Тудеј.

-Граѓаните влегуваа во црквата во групи од по 10 лица и беа замолени да носат заштитни маски, рече окружниот шериф Хуберт Петекин.

Долж патеката што води кон црквата граѓаните положија цвеќиња и оставија пораки, а една од нив беше: „Џорџ Флојд го ​​промени светот”.

Ова е втора комеморација на Флојд откако пред неколку дена се одржа меморијална служба и во во Минеаполис, местото каде тој почина.

Прочитајте и...  Без струја утре повеќе делови од Скопје

Последната, трета комеморација, ќе се одржи во понеделник во Хјустон, каде Флојд порасна и го помина најголемиот дел од животот.

Прочитај повеќе

Во Собранието продолжува седницата за избор на заменици министри

Слободен печат

Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев