Одобрени 13 нови одбранбени проекти на Европската Унија

Владите на земјите-членки на Европска Унија денеска одобрија 13 нови одбранбени проекти, со цел да се развие што поголема независност од САД.

Според плановите на министрите за одбрана на земјите-членки на Унијата, ќе почне да се работи на нов патролен брод, електронско оружје за попречување на леталата и технологија за следење на балистички ракети.

Во тек е изработка на околу 47 заеднички одбранбени проекти на ЕУ откако Франција, Германија и 23 влади на земји-членки на ЕУ кон крајот на 2017 година потпишаа пакт за финансирање, развој и распоредување на вооружени сили по одлуката на Велика Британија за излегување од Унијата.

Иако 22 земји-членки на ЕУ се и во НАТО, Унијата се надева дека до 2021 година ќе покрене фонд за вооружување вреден повеќе милијарди евра, наменет за дизајнирање и производство на нови тенкови, бродови и технологија.

Прочитајте и...  Во мај речиси 100 процентен пад на бројот на туристи

Европското одбранбено планирање, операции и развој на оружје предвидува Франција да преземе голема улога – 60 проценти од вкупно 47 проекти, често заедно со Германија, Италија и Шпанија.

Предвидено е Франција и Италија да развиваат прототип воен брод, познат како Европска патролна корвета.

Франција, Португалија, Шпанија и Шведска исто така имаат за цел да испорачаат нов противподморнички систем за заштита на морските патишта и комуникации.

Франција веќе го предводи производството на нови европски хеликоптери.

Прочитај повеќе

Град Скопје: Остануваат средства за околу 4.000 апликации за субвенции за инвертери

Слободен печат

Путин: Постои само една шанса за спас – мерките мора да бидат национален проект

Слободен печат

Филипче: Капацитетот во болниците се менаџира добро, продолжува работата на епидемиолозите на терен

Слободен печат

„Зелена лупа” поднесе иницијатива за одговорност на тројца судии од Апелацискиот суд

Слободен печат

Конте ја одби понудата на „Атлантија“ за управување со патиштата

Слободен печат

Неделава поскапи горива за половина до еден денар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Слободен печат

Франција разгледува воведување на задолжително носење маски во затворени места

Слободен печат

Американската амбасада донираше заштитни средства за организација на изборите

Слободен печат

Брнз: Преземени се заштитни мерки за граѓаните, ќе треба да видиме каков ќе биде одзивот на гласачите

Слободен печат

Анкета: Германците поддржуваат построга политика за доделување азил

Слободен печат

Цената на акциите на азиските берзи на највисоко ниво последниве пет месеци

Слободен печат