ОДЛУКАТА НА ТРАМП ЌЕ ГИ РАЗБЕСНИ АМЕРИКАНЦИТЕ: Бара забрана на она во што НАЈМНОГУ УЖИВААТ - Слободен печат

ОДЛУКАТА НА ТРАМП ЌЕ ГИ РАЗБЕСНИ АМЕРИКАНЦИТЕ: Бара забрана на она во што НАЈМНОГУ УЖИВААТ

Официјалните лица во администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се сретнаа денес и разговараа за забрана за продажба на ароматизирани електронски цигари, со оглед на тоа дека стотици луѓе заболеле од мистериозна болест поврзана со нивното конзумирање.

Претседателот на САД разговарал со секретарот за здравство Алекс Азар и вршителот на должност директор за храна и лекови Нед Шарлс по што признал дека постои проблем со користење на електронските цигари и додал: „Ќе мора да направиме нешто во врска со тоа“.

Азар навел дека наскоро ќе излезе со план во наредните неколку недели за да се повлечат ароматизираните електронски цигари од пазарот.

Овој потег следен е од се поголемиот притисок на работодавачите, родителите и просветните работници во САД кои беа преплавени со популарноста од пушењето на овие цигари меѓу младите и се чуствуваа немоќни да ги држат подалеку од своите училишта.

Прочитајте и...  Напад за време на верски обред во Буркина Фасо, најмалку 24 загинати

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

9 − 8 =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат