Одложено судењето за „Монструм” за 5 септември – Слободен печат
Хроника

Одложено судењето за „Монструм” за 5 септември

Судијата Осман Шабани, информира дека поради економичност на постапката за денешното рочиште не е спроведен од затворот Штип осомничениот Фејзи Азири, како и дека не се повикани оштетените во постапката.

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година „Монструм” е одложено за 5 септември поради отсуство на претседателот на судечкиот совет Огнен Ставрев, кој е на боледување.

Судијата Осман Шабани, информира дека поради економичност на постапката за денешното рочиште не е спроведен од затворот Штип осомничениот Фејзи Азири, како и дека не се повикани оштетените во постапката.

Случајот за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, го води СЈО. Во претходна постапка за случајот на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм” го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. БРАВО ! ТРЕБЕ ВООПШТО ДА НЕ ПОСТОИ СУДСТВО ПОДОБРО НИКАКВО НЕГО ТАКВО КАКО ШТО Е СЕГАШНОТО АБЕ ЛУГЕ СЕТО ТОА Е ИГРА И НИШТО ДРУГО ОБИЧНИОТ ЧОВЕК АКО НЕ СЕ ПОЈАВИ ДВА ПАТИ ОДМАВ АРМИЈАТА СО ОКЛОПНА МАШИНЕРИЈА И СО ПОТЕРНИЦИ ЧУДА БЕСА ДА ГО СПРОВЕДАТ А ЗОШТО? ПА ПРОДАВАЛ НЕОВЛАСТЕНО ШТАВЕЛ НА ПАЗАРОТ ШО МИСЛЕ ТОЈ ТОА Е ДРЖАВА НЕЕ ИГРАЧКА ИМА РЕД И ОИРЕДОК ТОА ГО НЕМА НИ ВО БУРУНДИ!.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close