Одложена априлската Формула 1 трка во Кина

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) денеска објави дека го прифати предлогот на организаторите на трката во Шангај.

Големата награда на Кина во Формула 1 официјално денеска е одложена поради епидемијата на коронавирусот.

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) објави дека го прифати предлогот на организаторите на трката во Шангај.

Трката првично требаше да се одржи на 19. април. ФИА соопшти дека е потребно време да се водат разговори за нови потенцијални датуми на трката.

За првпат од 2011 година (ГН Бахреин поради Арапската пролет) се поместува Ф1 трка.

Прочитајте и...  Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Во заедничка изјава на Светската автомобилистичка организација (ФИА) и Формула 1 се наведува дека оваа одлука е донесека со цел да се заштити здравјето и безбедноста на возачите, членовите на екипите и навивачите.

Официјалните лица на Шангај воедно препорачаа откажување на сите спортски случувања, а после новиот извештај на Светската здравствена организација во која се вели од коронавирусот починаа повеќе од 1.000 луѓе, Формула 1 и ФИА одлучија да одложи трката.

Формула 1 и ФИА ќе ги продолжи разговорите со тимовите, организаторите и локалните власти со цел да го договорат новиот датум на одржување на трката.

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат