Одложен е натпреварот Тотенхем – Рен

Антонио Конте има големи проблеми со заболени играчи од ковид-19/ фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Натпреварот помеѓу Тотенхем и Рен од последното коло во групата Г во Лигата на конференции  кој требаше да се игра утре, е одложен поради  бројните случаи на позитивни на коронавирус во англискиот тим.

Менаџерот на Тотенхем, денеска потврди дека има 13 позитивни на ковид-19, од кои осум се фудбалери, а пет се членови на клупскиот персонал и поради тоа немал доволно фудбалери на располагање.

Според правилата на УЕФА, за да се одигра натпреварот потребно е екипата да има 13 фудбалери на располагање од кои еден мора да биде голман. Но, по долго тактизирање, УЕФА одлучи да го одложи натпреварот, а новиот термин ќе биде дополнително објавен.

Видео на денот