Одличен меч на Ѓорческа, во два сета ја реши Мелникова

Лина Ѓорчерска е запране во полуфиналето на Фјучерсот во Севиља/фото: приватна архива

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа обезбеди пласман на турнирот во Визбаден, Германија и тоа преку четвртата носителка.

На 80.000 долари вредниот турнир во Визбаден, Ѓорческа во осминафиналето ја совлада 189 тенисерка на ВТА ранг листата, Марина Мелникова во два сета и тоа со 6:3,7:5.

Следна противниничка на Ѓорческа која е 327 тенисерка на ВТА ранг листата е Италијанката Федерика ди Сара која е осма носителка во Визбаден.

Видео на денот