20 C
Скопје

Одговорноста ја презеде огранок на ИД: Револт во Авганистан по убиството на три новинарки

Во Џалалабад денеска се погребани трите новинарки кои работеа за телевизијата „Еникас“, а беа убиени во два напада додека го напуштале работното место. Одговорноста за нападите ја презеде огранок на Исламска држава. Групата соопшти дека нападите ги презеле бидејќи „новинарките работеле за телевизија лојална на отпадничката авганистанска Влада”.

Пријателите, колегите и членовите на семејствата за убиените новинарки упатија апел да престане насилството, што е во пораст откако минатата година почнаа мировните преговори помеѓу авганистанската Влада и талибанците. Тие тврдат дека бунтовниците ги напаѓаат новинарите, активистите и судиите, кои ги сметаат за нивни противници.

Во декември во Џалалабад беше убиена уште една новинарка од телевизијата „Еникас“.

Авганистан е една од најопасните земји во светот за новинарите. Најмалку девет новинари се убиени од почетокот на мировните преговори, што почнаа во септември минатата година.

Поврзани вести

Заев: Благодарам до мојата другарка Шекеринска

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

Слободен печат

Заев: За мене немаше мирно море

Весна Тодоровска

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат

Министерство за транспорт и врски: Договорите за јавни набавки се спроведуваат согласно законите

Слободен печат

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Марина Дамческа

Остави Коментар