7 C
Скопје

Одговор или бугарска контраофанзива: Захариева го испрати Бучковски од Софија со Акциски план за соработка

Специјалниот македонски пратеник во преговорите со Бугарија, Владо Бучковски се враќа од официјалната посета на Софија со Акциски план за соработка што на денешниот нивни состанок го доставила бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. Материјалот е во насока на спроведување на Договорот за пријателство и добрососедство и се очекува да биде потпишан на претстојниот состанок на заедничката меѓувладина комисија.

Што, конкретно, содржи овој план не можеше да прецизира ниту шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи во вечерашното гостување во „Топ Тема“. Тој истакна дека станува збор за одговор на акцискиот план што нашата влада го доставила до Бугарија и според него, може да биде корисен за надминување на проблемите меѓу двете држави, бидејќи во интерес на Македонија е соседните земји да се вратат во договорот.

Прочитајте и...  Царовска за бојкотот: Само една гимназија во Скопје има поорганизирано дејствување, сите други се изолирани мали групи

Османи не сакаше да ги коментира секојдневните изјави на бугарските претставници, кои се навредливи за македонскиот идентитет и јазик, затоа што, како што вели, на тој начин би станал дел од предизборието во соседната држава.

Првиот човек во македонското МНР смета дека во последните четири месеци има одреден напредок во официјалната комуникација меѓу двете држави и додава дека политиката на македонската влада е принципиелна и ќе даде резултат.

Поврзани вести

Николовски: После 19 години создадени се нормативни услови да се реализира попис

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со директорот на Агенцијата за примена на јазикот

Слободен печат

Грција очекува дополнително зајакнување на грчко-американските односи со новата администрација на САД

Слободен печат

Африка погодена од втор посмртоносен бран на ковид-19

И.И.

Блерим Беџети: Не е вистина дека на местото на езерце Треска ќе се гради болница или трговски центар

ВИДЕО+ФОТО I Ужас во Охајо: Студентка остана смачкана во гаража во чудна несреќа

И.И.

Остави Коментар