Одермат испиша историја со нов рекорд во светското скијање

фото: EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Неверојатниот швајцарски скијач Марко Одермат со рекорд славеше во последниот велеслалом сезонава во Андора.

Одермат извозе две трки со време 2:19.64, две секунди и 11 секунди пред второпласираниот Хенрик Кристоферсен. Третото место му припадна на Австриецот Марк Шварц.

Со денешниот триумф Одермат го собори и рекордот на легендарниот Херман Маер.

Маер до Големиот кристален глобус стигна со 2000 поени, а Одермат со денешниот триумф постави нов рекорд и сезоната ја заврши со 2040 поени.

Одермат успеа да освои дури 22 подиуми на 26 трки одржани оваа сезона.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот