Одекна нова „бомба“ за Рашковски – Слободен печат
ВестиМакедонија

Одекна нова „бомба“ за Рашковски

Од „Лидер“ велат дека на снимката освен гласот на Рашковски се слуша и гласот на тогашниот технички директор на М-НАВ, Климент Чапуњовски и директорот и претседател на управниот одбор на компанијата Николче Тасески.

Нова аудио снимка од разговорот кој се водел помеѓу генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и претставници од италијанската компанија „Леонардо“, во врска со тендерот за набавка на радарски систем е објавена од страна на порталот „Економски Лидер“.

Аудио снимката била доставена до „Лидер“ од страна на свиркач, а на мемориски стик. Снимката содржи „нови компромитирачки материјали кои даваат индиции за кршење на закони на Република Македонија и правила на ЕБРД“.

Рашковски знаел дека според правилата тој не смее воопшто да разговара со компанијата „Леонардо“, „затоа што во моментот на состанокот се уште тендерот официјално не е добиен.“, пренесува порталот.

Од „Лидер“ велат дека на снимката освен гласот на Рашковски се слуша и гласот на тогашниот технички директор на М-НАВ, Климент Чапуњовски и директорот и претседател на управниот одбор на компанијата Николче Тасески.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close