5 C
Скопје

Одборот на Сенатот едногласно ја одобри кандидатурата на Џенет Јелен за министерка за финансии

Одборот за финансии на американскиот Сенат едногласно ја одобри кандидатурата на Џенет Јелен за министерка за финансии, што укажува дека таа лесно ќе добие одобрување во Сенатот.

Во исто време, републиканците изразија резервираност поради амбициозните планови на американскиот претседател Џо Бајден за зголемување на помошта за време на пандемијата, инвестирање во инфраструктура и зголемување на даноците.

– Нема сомнение дека таа е квалификувана за оваа улога, рече конзервативниот републикански сенатор Џејмс Ланкфорд, истакнувајќи има несогласувања во политиката со Џенет Јелен.

Прочитајте и...  Романската Влада не планира целосно „заклучување"

Поврзани вести

ВИДЕО: Кинеските регулатори ја истражуваат тепачката меѓу пилот и стрјуард: Едниот заврши со скршена рака, а другиот со скршен заб

Слободен печат

Издавачката куќа „Арс Ламина“ донираше книги на членките на Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваaт 353 болни, сомнителни и потврдени за ковид-19

Слободен печат

Бугарија под присмотра за корупција до 2026

Ангеловска-Бежоска: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Слободен печат

Остави Коментар