Одбојкарскиот „Меси“ заслужено ја доби наградата МВП! (ФОТО) - Слободен печат

Одбојкарскиот „Меси“ заслужено ја доби наградата МВП! (ФОТО)

Одбојкарите на Србија се шампиони на Европа, во финалето на континенталниот собир во Париз со резултат 3:1 ја совладаа Словенија.

Најдобрата српска репрезентација одигра едно фантастично Европско првенство, а еден од најзаслужните на патот до трофејот беше Урош Ковачевиќ.

Примачот на селекцијата кој им направи многу проблеми на Словенците, после Александар Атанасијевиќ, беше најдобар стрелец со 22 поени, но севкупно имаше еден одличен турнир.

cev.eu

– Ова еднаш веќе сум го почувствувал, но бев на клупата. Сега е многу поубаво. Горд сум на играчите, на државата, ова е неверојатно искуство за сите нас. Никој ова не го очекуваше, а ние тоа го направивме. Словенија почна добро, пред својата публика. Нападнаа со своите сервиси, во вториот сет игравме поен по поенм фативме ритам…Победа е…Не можам да кажам лесно, но го подигнувавме нивото на играта од сет во сет – рече Ковачевиќ.

После завршувањето на финалната битка, на Ковачевиќ му беше врачена наградата за најкорисен играч на ЕП (МВП).

Ја започна кариерата во Рибница од Краљево, од каде замина во Љубљана. Потоа, во 2012 година прави трансфер во Модена, а три години подоцна потпишува за Верона, неговиот сегашен клуб. Со репрезентацијата на Србија беше европски одбојкарски шампион и во 2011 година.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen + 7 =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат