Одбојкарките на Србија ја одбранија европската титула

Женската одбојкарска репрезентација на Србија останува на европскиот врв откако во Анкара ја совладаа домашната репрезентацијата во финалето на ЕШ со 3:2 во сетови и со 21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13.
Ова е третата европска титула на Србија откако претходно славеа и во 2011 и во 2017 година. Исто така, женската репрезентација на Србија е и актуелен светски шампион.

Српските одбојкарки подобро го започнаа финалето, создадоа предност од три поени (9:6), но носени од публиката во салата во Анката, турските одбојкарки направија серија од 7:0 со која успеаја да направат пресврт и да дојдат до првиот сет.

Прочитајте и...  Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Во вториот сет, повторно контролата врз резултатот ја имаа Србинките кои сега не дозволија пад во играта и успеаја да израмнат на 1:1 во сетови.
Во наредните два сета и Србија и Турција освоија по еден по што европскиот шампион мораше да се одлучува во златниот петти сет.

Во него, подобро отворија Турчинклите кои ги искористија грешпките на Тијана Бошковиќ за предност од 7:9 но по замената на коректорот и техничарот, Србија се врати во игра, правејќи серија од 4:0 за 11:9 и предноста од два поени умешно ја одржуваше до крајот на мечот за победа од 15:13 и останување на европскиот одбојкарски врв.

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат