4 C
Скопје

Одбојкарите бараат идентична премија како и фудбалерите

Претседателот на Одбојкарската федерација на Македонија, Петар Јовановски заедно со репрезентативците Ристо Николов и Владо Митев денеска беа примени од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, по обезбедениот пласман на Европското првенство.

Одбојкарите очекуваат Владата да им додели идентична премина како на фудбалерите кои исто така обезбедија пласман на Европското првенство, односно по 10.000 евра по репрезентативец.

– Би сакал да се обратам директно до Владата. Ако сме рамноправни спортисти со сите, тогаш би сакал и одбојкарите од државата да ја добијат иста награда каква што добија фудбалерите за пласман на Евро 2021 – изјави Јовановски.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Јокиќ растура во НБА

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар