Одбиена платформата за дијалог на лидерката на Хонг Конг

Организаторите на протестите во Хонг Конг денеска решија да ја одбијат идејата на градската премиерка Кери Лам за создавање платформа за дијалог, сметајќи дека станува збор за замка која има за цел одолговлекување на состојбата и губење време.

Членовите на Граѓанскиот фронт за човекови права се огласија откако Лем најави дека под итно ќе формира платформа за дијалог со граѓаните за да се надминат разликите и да завршат протестите.

Вонг Јик-Мо од Граѓанскиот фронт за човекови права изјави дка Лем воопшто не одговара на барањата на протестното движење, кои вклучуваат „вистинска демократија” и независна истрага за бруталната употреба на сила од полицијата, пренесуваат американските медиуми.

-Не и веруваме на Кери Лем, не им веруваме на нејзините лаги, рече тој.

Прочитајте и...  Ауреску: Новата методологија да не биде оправдување за ново одлагање

Џими Шам, друг член на форумот, порача дека доколку Лем сака дијалог, требало да дојде на нивните протести.

Граѓанскиот фронт за човекови права досега организираше неколку протести против владата, кои изминатите месеци повлекоа многу луѓе на улиците на Хонг Конг , додека многу други групи, кои  се приклучија на ова движење без лидери, организираа свои протестни настани.

Прочитај повеќе

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат

Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Слободен печат