Одбележани 18 години од загинувањето на Ѓоко Лазаревски во тетовски Лешок - Слободен печат

Одбележани 18 години од загинувањето на Ѓоко Лазаревски во тетовски Лешок

Во тетовското село Лешок денес се одбележа 18-годишнината од загинувањето на Ѓоко Лазаревски, кој го загуби животот во одбрана на родното место во оружениот конфликт во 2001 година.

Почит кон залагањето на Лазаревски и давањето најголема жртва својот живот за родното село, беше оддадена со минута молчење, положување цвеќе пред споменикот на Ѓоко, како и подигнување на националното знаме од страна на неговиот син.

Лазаревски како резервен полициски службеник загина на свои 29 години и остави сопруга која го очекуваше раѓањето на нивниот единствен син.

Месното население од Лешок и блиските на Лазаревски организираа пригодно одбележување на годишнината.

– Човек еднаш се раѓа, а двапати умира кога физички заминува од овој свет, а вториот кога ќе го заборават, но Ѓоко вечно ќе живее во спомените на сите жители од Лешок како херој и пример како се брани семејстовто татковината и црквата, беше истакнато во пригодниот говор.

Покрај семејстовто и жителите на Лешок почит му оддадоа претставници на СВР Тетово, тетовската касарна, политички партии, организации и здруженија на граѓани и месните заедници од околните села. 

Прочитајте и...  Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Прочитај повеќе

ДИК објави јавен повик за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Слободен печат

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова

РАЗДВИЖЕНО ВО ПАРТИСКИТЕ ШТАБОВИ: Програмите за избори се при крај, сите партии особено ќе се фокусираат НА ЕДНА РАБОТА

Рускоска ѝ ги „уби“ клучните докази на Катица Јанева

Горан Наумовски

По две години повторно започна судењето за случајот „ТНТ“

Слободен печат

Стаменковска-Стојковски побара оставка од директорката на Централен регистар

Слободен печат

Остави Коментар

16 + 5 =

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ до 10 март ќе ги објави кандидатските листи за изборите

Слободен печат

Мицкоски: Се знае кој е главниот организатор, инспиратор, сценарист на целиот случај „Рекет“

Слободен печат

Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон отпочнување на преговори за членство во ЕУ

Слободен печат

Заев: Со донесувањето на законот за ЈО покажавме дека државата ни е пред сѐ

Слободен печат

Чулев: Има индиции дека Спасовски ја злоупотребил службената положба со јавна набавка на 3.000 пара чизми (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски во пресрет на изборите ветува автопат од Велес до Битола и завршување на пругата кон Бугарија

Слободен печат