Одбележани 18 години од загинувањето на Ѓоко Лазаревски во тетовски Лешок

Во тетовското село Лешок денес се одбележа 18-годишнината од загинувањето на Ѓоко Лазаревски, кој го загуби животот во одбрана на родното место во оружениот конфликт во 2001 година.

Почит кон залагањето на Лазаревски и давањето најголема жртва својот живот за родното село, беше оддадена со минута молчење, положување цвеќе пред споменикот на Ѓоко, како и подигнување на националното знаме од страна на неговиот син.

Лазаревски како резервен полициски службеник загина на свои 29 години и остави сопруга која го очекуваше раѓањето на нивниот единствен син.

Месното население од Лешок и блиските на Лазаревски организираа пригодно одбележување на годишнината.

– Човек еднаш се раѓа, а двапати умира кога физички заминува од овој свет, а вториот кога ќе го заборават, но Ѓоко вечно ќе живее во спомените на сите жители од Лешок како херој и пример како се брани семејстовто татковината и црквата, беше истакнато во пригодниот говор.

Покрај семејстовто и жителите на Лешок почит му оддадоа претставници на СВР Тетово, тетовската касарна, политички партии, организации и здруженија на граѓани и месните заедници од околните села. 

Прочитајте и...  Осомничениот за убиството на Саздо екстрадиран во Македонија

Прочитај повеќе

Димитров-Брегу: За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

Слободен печат

Во грчкиот Парламент доставени три договори со Северна Македонија

МИА Агенција

Дикректорот на Токсикологија: Дали покрај маските, везирот, ракавиците, ќе мора да носиме и нунчаки за самоодбрана???

Слободен печат

Осомничениот за убиството на Саздо екстрадиран во Македонија

Слободен печат

Измените во законите за образование пред пратениците: ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува дали ќе ги поддржи

Носете заштитни маски, МВР казни 679 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крушево повторно има вода, после четири дена!

Хрватската амбасадорка Андраси: Имавме ситуација каде ЕУ поради една земја членка ги забави преговорите

МИА Агенција

Евротинк: Регионот станува сè поважен производител на наркотични средства, пред сè на канабисот

Слободен печат

Наставници со креативни идеи за он лајн настава: Виртуелни тури во зоолошки и музеи, гледање драми (ВИДЕО)

Михаило Донев

Казни за несовесни возачи: 17 лица возеле без возачка, а 150 возеле брзо

Слободен печат

СДСМ: Граѓаните бараат и очекуваат ред и неселективна правда, секој што се огрешил ќе одговара

Слободен печат