16 C
Скопје

Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

На денешен ден пред 118 години, бил убиен македонскиот револуционер Гоце Делчев од страна на турската војска во селото Баница. Во чест и сеќавање на Делчев, делегација од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас”. Цвеќе положија и потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски и пратеничките Даниела Маркоска и Велика Стојкова – Серафимовска.

Покрај делегациите на државните институции, во чест и сеќавање на Гоце Делчев цвеќе положија и здруженија и граѓани.

Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола.

Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија.

По убиството во 1903-та, неговите посмртни останки се чувале во Баница, до 1917 година, кога биле пренесени во Ксанти, а потоа во Софија. До 1923 година, ковчежето со коските се чувало во домот на Михаил Чаков. Останките на Делчев на 11 октомври 1946 година биле пренесени во црквата „Свети Спас” во Скопје.

Поврзани вести

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан во знак на одмазда

МИА Агенција

Во последните 24 часа во Индија од Ковид-19 починаа 4.329 лица

МИА Агенција

Зошто појасот Газа и Израел се замаглени на „Гугл мапс“?

Горан Наумовски

Заев со мисијата на ММФ: Позитивни движења во економијата, 2021 е година на стабилен економски раст

Слободен печат

„Страст за лутање“: Утре се отвора Биеналето на млади уметници во МСУ

Слободен печат

МНТ со праизведба на комуникациската современа музичка драма „Само глас”

Слободен печат

Остави Коментар