Одбележана 76-годишнината од Февруарскиот поход

Во организација на Општинскиот одбор на Сојузот на борци од Виница, денеска во селото Истибања се одржа централната манифестација за одбележување на 76-годишнината од Февруарскиот поход.

Во организација на Општинскиот одбор на Сојузот  на борци од Виница, денеска во селото Истибања се одржа централната манифестација за одбележување на 76-годишнината од Февруарскиот поход.

На настанот присуствуваа членови на здруженијата на борците од земјава, претставници на локалните самоуправи од регионот, армиски старешини и граѓани, а поздравен говор одржа претседателот на виничката боречка организација Огњан Спасевски.

Секретарот на Општинската организација на борци од Виница, Тодор Димитров посочи дека  офанзивните дејства што ги презеле партизанските баталјони во централниот, западниот и во источниот дел на земјава  придонеле за создавање на првите слободни територии на македонско тло, а подоцна и за одржување на првото заседание на АСНОМ.

– Во источниот регион битките се воделе на падините на Беласица, Плачковица и Осогово, а борбата се разгорела пред преминувањето на Брегалница, кај селото Пеклани и на Калиманско Поле. Затоа, должни сме на борците кои дале придонес за денешната слобода, при што дел од нив ги загубиле и животите, да им оддадеме почит и да упатиме благодарност за нивната жртва, рече Димитров.

Прочитајте и...  Спасовски: Новата вонредна состојба е заради рестартирањето на економијата (ВИДЕО)

На свеченоста беше организирано и импровизирано пристигнување на партизански баталјон, а на повеќе здруженија, локални институции и поединци им беа доделени благодарници за придонесот во зачувувањето и одбележувањето на важните датуми од македонската историја.

Во рамки на програмата се одржа и концерт на народни песни и ора на кој настапија членовите на фолклорниот ансамбл „Китка” од Истибања.

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат