Одбележан Светскиот ден на книгата во кумановската библиотека

Според стариот каталонски обичај, денеска кумановската библиотека „Тане Георгиевски” по повод Светскиот ден на книгата и авторското право на читателите им подари книга и цвет.

– 23 Април е Меѓународен ден на книгата и авторското право, кога традиционално се упатува порака од УНЕСКО, од генералниот директор, Одре Азуле но и од сите земји кои го одбележуваат овој ден. Оваа година македонската порака ја напиша Милчо Манчевски. Одбележувањето на 23 април е иницирано од УНЕСКО и на тој ден во целиот свет се поттикнуваат читањето, издавачката индустрија и заштитата на интелектуалната сопственост преку авторското право – изјави Марјан Петковски, директор на библиотека „Тане Георгиевски”.

Надлежните од кумановската библиотека постојано во текот на годината на различни начини ја популаризираат книгата меѓу кумановци. Оваа установа три пати годишно набавува книги од кои во два наврати белетристика и стручна литература, а еднаш годишно лектири за учениците.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Кумановската библиотека располага со книжен фонд од околу 220.000 книги. Околу 5.000 кумановци се редовни корисници и членови на библиотеката кои редовно зајмуваат книга. Дневно на двата оддели за возрасни и деца минуваат околу 250 читатели.

Најголем број од читателите се средношколци и студенти кои користат лектири и стручна литература, но значителен е процентот на кумановци од средната генерација кои зајмуваат белетристика, различни жанрови, љубовни, криминалистички, трилери, научна фантастика.

Прочитај повеќе

Самсонс-Џексон: Разумно е да се очекува вакцина до крајот на годината

МИА Агенција

Османи: Нема друг датум за избори освен 5 јули

Слободен печат

Канадскиот премиер избегна директно да го критикува Трамп

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да не изненади ако се потврдат некои шпекулации дека власта крие новозаболени, за да не се добие впечаток дека нема услови за избори на 5-ти јули

Слободен печат

Лажни вести од протестите во САД: Полицијата во Минеаполис не уапси агент на ФБИ, ниту пак снимката е сегашна (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Партиите не треба да ги земаат државните пари за оваа година кои им следат според закон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

САД ја осудија Кина за однесувањето околу граничен спор со Индија

Слободен печат

Пристигнаа резулати од антитела: Дури 270.000 Израелци биле заразени од коронавирус

Слободен печат

НЕОТЕЛ со нова понуда за мали и средни претпријатија

Слободен печат.

Жерновски: Нема да бидеме жртви на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, вечно да се одлагаат изборите

Слободен печат

Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Турција порача руска воена опрема во вредност од милијарда долари

Слободен печат