Од Вардар извадени 50 автомобилски гуми

Од коритото на Вардар денеска се извадени повеќе автомобилски гуми во акцијата што беше спроведена кај течението под мостот „Гоце Делчев” во центарот на Скопје.

Акцијата ја организираше граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре” во соработка со нуркачи од „Акватек” од Охрид, спелеолошкото друштво „Врело” од Скопје, „Тласа” од Битола и риболовното друштво „Рибар 2011″.

Акцијата е дел од активностите со кои се одбележува Неделата на глобални климатски протести, што трае до 27 септември.

Граѓанската иницијатива  редовно спроведува ваков вид акции во насока на зголемување на еколошката култура во градот.

Прочитајте и...  Сè поголем бројот на смртни случаи од коронавирусот во САД

Прочитај повеќе

Јапонија се наоѓа на прагот од прогласување вонредна состојба

Слободен печат

Делови од Карпош и Центар утре ќе останат без струја

Слободен печат

Песков: Русија ќе испрати авион со медицинска и заштитна опрема во САД

Слободен печат

Костадинов: Адаптираме простор за земање брис за детектирање на Ковид- 19 во Валандово

Слободен печат

Стопанска банка ги одложи отплатите до шест месеци

Слободен печат

Израел ќе собира лични податоци од граѓаните во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОН бараат ослободување на мигрантите и бегалците од затвор

Слободен печат

Амир Ор: Струга е на првата линија на културата во светот, овој град е навистина посебен

Слободен печат

САД со предлог за нови претседателски избори во Венецуела

Слободен печат

Калифорнија ќе ослободи 3.500 затвореници поради опасност од ширење Ковид – 19

Слободен печат

Борел: Целосното укинување на таксите кон Србија и БиХ е важна одлука

Слободен печат

Поради коронавируот откажани изборите во Етиопија

Слободен печат